Aktualności

I-ligowa młodzież. Na kogo zwrócić uwagę?

Rozgrywki27.07.20160 KOMENTARZY

Do rozpoczęcia rozgrywek w I lidze pozostało już niewiele czasu. Wbrew pozorom, na zapleczu ekstraklasy nie brakuje utalentowanej młodzieży – kilku młodzieżowców może dostać nawet szansę od trenera Marcina Dorny przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy U-21. Postanowiliśmy sprawdzić, kogo warto obserwować.

Największe reprezentacyjne rezerwy są chyba na pozycji bramkarza. Tutaj przede wszystkim szansa otwiera się przed Mateuszem Kuchtą (20 lat), który już w poprzednim sezonie wyróżniał się strzegąc bramki GKS Katowice. Teraz ma szansę przebić się w Górniku Zabrze. Utalentowanych golkiperów w pierwszej lidze jednak nie brakuje. Jest mający doświadczenie z Feyenoordu Rotterdam Kamil Miazek (20 l., Chojniczanka Chojnice) oraz byli młodzieżowi reprezentanci kraju: Oskar Pogorzelec (21 l., MKS Kluczbork) i Jakub Wrąbel (20 l., Olimpia Grudziądz). Ten ostatni do pierwszej ligi zawędrował latem ze Śląska Wrocław. Ciekawie zwłaszcza przedstawia się sytuacja w Kluczborku – tam bowiem oprócz Pogorzelca jest młody, ale już doświadczony Krystian Rudnicki (22 lata). Jeżeli tylko będzie zdrowy, zapowiada się ciekawa walka o miejsce między słupkami w ekipie z Opolszczyzny. Z pewnością także reprezentujący barwy Zagłębia Sosnowiec Wojciech Fabisiak (21 l.) wart jest obserwacji.

Wśród graczy z pola wśród pierwszoligowców również nie brakuje zawodników z potencjałem. Trener Drutex-Bytovii Bytów Tomasz Kafarski ma do dyspozycji między innymi Mario Cieślika (19 l.) i Jakuba Serafina (20 l.). Zwłaszcza na tego pierwszego warto zwrócić uwagę – do tej pory pomocnik ten grał jedynie za naszą zachodnią granicą i ma również obywatelstwo niemieckie – ale był systematycznie powoływany do kolejnych młodzieżowych reprezentacji Polski. Do Chojnic sprowadzono natomiast w ramach wypożyczenia Hieronima Gierszewskiego (20 l.) z Lechii Gdańsk. W Pogoni Siedlce z pewnością warto zwrócić uwagę na Grzegorza Tomasiewicza (20 l.), który mimo młodego wieku zaliczył już pobyty w Ruchu Chorzów, Legii Warszawa i Arce Gdynia.

Coraz więcej młodych zawodników dostaje szansę również w śląskich klubach. W Katowicach pod lupą menadżerów i trenerów będą zapewne Paweł Szołtys (19 l.) i jego rówieśnik, Eryk Sobków, który ma już za sobą epizod w ekstraklasie. W Zabrzu z kolei coraz więcej szans powinien dostawać napastnik Marcin Urynowicz (20 l.). W Kluczborku natomiast duże nadzieje wiążą z Piotrem Kwaśniewskim (19 l.). Reprezentant Polski kolejnych roczników tym razem nie otrzymał szansy w Gliwicach i zdecydował się na grę w drużynie pierwszoligowej.

Inny zawodnik Piasta powędrował na wypożyczenie do Grudziądza. Mowa o Karolu Angielskim (20 l), który wiosnę spędził w Bydgoszczy – dla Zawiszy zdobył jednak tylko dwie bramki. Ponadto w ekipie Jacka Paszulewicza szansę z pewnością dostaną Lukas Klemens (20 l.) i Damian Ciechanowski (20 l.). Szerszej publiczności znany jest przede wszystkim ten pierwszy – grał zarówno w Kielcach, jak i w Bełchatowie – ale obaj już znajdowali się w notatnikach reprezentacyjnych trenerów, mają za sobą także debiuty w ekstraklasie.

Dużo możliwości związanych z młodzieżą będzie miał także nowy trener Zagłębia, Jacek Magiera. Znany jest z odważnych decyzji, a teraz będzie miał o tyle łatwiej, że mimo młodego wieku w klubie już są stosunkowo doświadczeni Konrad Budek (21 l.), Arkadiusz Najemski (20 l.), Robert Bartczak (20 l.) i Konrad Handzlik (18 l.) – ich obecność to efekt przede wszystkim współpracy Zagłębia z Legią Warszawa. Dla nich nadchodzący sezon będzie pierwszym poważnym egzaminem w seniorskiej piłce. Jest jednak w kadrze Zagłębia też „owoc sosnowieckiej pracy” – nieopierzony młokos, szesnastoletni Jakub Pawlik, najmłodszy zawodnik zgłoszony do rozgrywek I ligi. Młodziutki pomocnik, który czeka na debiut na pierwszoligowych boiskach kilka dni temu został powołany na konsultację szkoleniową reprezentacji Polski U-17 Roberta Wójcika.

 Tadeusz Danisz

Source: https://www.laczynaspilka.pl/rozgrywki2/i-liga/i-ligowa-mlodziez-na-kogo-zwrocic-uwage